کدخبر: 188 سه‌شنبه، 07 اردیبهشت 1400 - 12:05 188 پرینت خبر
حجت‌الاسلام سید سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

کانون‌های فرهنگی هنری مساجد توانمندسازی شود

image

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برتلاش مضاعف برای کیفی سازی و توانمندسازی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد تاکید کرد.

به گزارش روشنای راه، حجت‌الاسلام سید سعیدرضا عاملی در جلسه ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تحولات خوبی را در سطح کانون‌های مساجد به ویژه در چند سال اخیر مواجه بودیم از جمله فعالیت‌هایی که در سطح فضای مجازی و با راه‌اندازی سامانه بچه‌های مسجد شکل گرفت؛ این سامانه در واقع پل ارتباطی خوبی را میان کانون‌ها و حوزه برنامه‌ریزی ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد برقرار کرد که جای تقدیر دارد.

وی با اشاره به جایگاه و ظرفیت مساجد گفت: با توجه به کارکردها و انتظاراتی که از مساجد وجود دارد و در اساس‌نامه ستاد فهما (فرهنگ و هنر مساجد کشور) نیز به آنها اشاره شده است تلاش کانون‌ها باید در راستای تحقق این اهداف باشد، برای مثال از مهمترین کارکردهای کانون‌ها تقویت روح همدلی و محبت میان آحاد و اقشار مختلف جامعه است که این مهم در قالب رواق همدلی محقق می‌شود.

عاملی افزود: همچنین شبستان نوآوری نیز ذیل فعالیت‌های ستاد فهما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، چراکه در موضوع نوآوری با پدیده‌ای به نام "نوآوری عمومی" مواجهیم و این مولفه ناظر بر آن است که اساسا چه کارهایی می‌توان انجام داد تا گرهی از کار مردم باز شود. بنابراین شبستان نوآوری باید بیش از پیش در ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد فعال شود تا از رهگذر این مساله مشکلات محله شناسایی و برای هرکدام از آنها راهکارهای عملیاتی به دست خود مردم و از مسیر کانون‌ها ارایه شود؛ از جمله این موارد در راستای تحقق اهداف فوق می‌توان به جایگاه کارآفرینی در کانون‌های مساجد اشاره داشت که به عنوان نوآوری عمومی تلقی می‌شود. چرا که موضوع اشتغال یکی از مهم ترین اولویت های نظام و خانواده ها است.

وی با اشاره به موضوع تاسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد طبق برنامه ششم اظهار کرد: با توجه به برنامه‌ریزی خوبی که در سطح ستاد فهما وجود دارد باید تلاش مضاعفی صورت پذیرد تا ضمن کیفی سازی و توانمندسازی کانون های موجود، فراگیری کانون‌ها در مناطقی که نیاز به حضور مجموعه های فرهنگی احساس می شود گسترش یابد و از سوی دیگر با محوریت ائمه محترم جماعات و فعالان داخل مسجد نظیر بسیج، کانون، هیات امنا، خیریه‌های خدمات شایسته‌تری به مامومین و مجاورین مساجد ارائه شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی هنری کانون‌ها در راستای جذب نوجوانان و جوانان به مسجد گفت: اساسا کانون‌ها ایجاد شدند تا ارتباط میان مسجد و نسل جوان و نوجوان را تقویت کنند. بنابراین در این حوزه باید درادامه اقدامات گذشته، فعالیت ها و برنامه های متنوع دیگری در دستور کار قرار گیرد.

وی در پایان از آمادگی شورای عالی انقلاب فرهنگی در راستای استفاده از ظرفیت‌های قانونی و رسمی خود به منظور تقویت جایگاه کانون‌های مساجد با هدف خدمت رسانی بهتر به بچه‌های مسجد خبر داد.

حجت‌الاسلام حبیب رضا ارزانی رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور نیز طی گزارشی با اشاره به مهمترین موضوعات و چالش‌های پیشرو ستاد فهما در راستای تحقق اهدافِ اساس‌نامه ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور اظهار کرد: یکی از مهمترین موارد که مبنای برنامه ریزی دقیق و هدفمند تلقی می شود موضوع بانک‌های اطلاعاتی ستاد فهما بود که با راه‌اندازی پرتال بچه‌های مسجد تا حدود زیادی محقق شد و البته این جریان همچنان درحال تکمیل و اجرا است.

وی به شناسایی استعدادهای برتر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در قالب طرح پایتخت فهما و همچنین طرح ملی ایران قوی اشاره کرد و گفت: ستاد کانون‌های مساجد در راستای اجرای این دو طرح در دو سال اخیر براساس یک نظام هدفمند و در قالب کلان پرژه استقرار نظام جامع فهما بسیاری از کانون‌ها و اعضای برتر شناسایی و مورد تقدیر قرار گرفته اند.

ارزانی همچنین در مورد تحولات حوزه فضای مجازی در سطح کانون‌های مساجد به ویژه در دوران کرونا اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه زیرساخت‌های مناسب در سطح فضای مجازی از قبل از شیوع کرونا در ستاد فراهم شده بود در نتیجه در این ایام فعالیت‌های کانون‌ها در این بستر با کمترین اختلال ادامه یافت.

جلسه ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حضور حجت الاسلام ارزانی و جمعی از معاونین و مدیران ارشد دو مجموعه با موضوع بررسی عملکرد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور پس از تصویب اساس‌نامه این ستاد از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز