کدخبر: 171 یکشنبه، 05 اردیبهشت 1400 - 12:45 171 پرینت خبر
پریا شهریاری، رییس کمیته فوتبال ساحلی فدراسیون فوتبال:

AFC برای حذف فوتبال ساحلی شفاف‌سازی نکرده است

image

رییس کمیته فوتبال ساحلی فدراسیون فوتبال گفت: کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) هیچ شفاف‌سازی در خصوص حذف فوتبال ساحلی ایران نکرده است.

به گزارش روشنای راه، «پریا شهریاری» رئیس کمیته فوتبال ساحلی در گفت‌وگویی تلویزیونی درباره مکانیزم تعیین رنکینگ تیم‌ها اظهار داشت: کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا رنکینگی در خصوص تیم‌های ساحلی منتشر نمی‌کند و به صورت رسمی سازمان جهانی فوتبال ساحلی رنکینگ تیم‌ها را اعلام می‌کند. بر اساس اعلام سازمان جهانی فوتبال ساحلی، تیم ملی فوتبال ساحلی ایران هفتم جهان است و در آسیا در رده دوم قرار دارد.

وی ادامه داد: در اروپا هر سال رقابت‌های مختلفی برگزار می‌شود و بر اساس آن تیم‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و رنکینگ مشخص می‌شود. اما در آسیا به این صورت نیست و AFC هر دو سال یکبار رقابت‌های مقدماتی جام جهانی را برگزار می‌کند.

شهریاری درباره نقش «مهدی تاج» نایب رییس و رییس مسابقات فوتسال و فوتبال ساحلی AFC در حذف تیم ملی فوتبال ساحلی از جام جهانی گفت: قرار بود در اسفند ماه 1399 جام جهانی برگزار شود که کنفدراسیون فوتبال آسیا با ارسال نامه‌ای (2 بار) مسابقات را به تعویق انداخت و در نهایت نامه‌ای را دریافت کردیم که AFC خودش تصمیم‌گیری می‌کند، کدام تیم‌ها برای جام جهانی 2021 حضور خواهند داشت. برهمین اساس نامه‌ای را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال و سوال کردیم نحوه انتخاب تیم‌ها به چه صورت است و درخواست شفاف‌سازی داشتیم. متاسفانه تا کنون هیچ پاسخی دریافت نکردیم و قرار شد تا این موضوع در کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی آسیا بررسی شود.

رییس کمیته فوتبال ساحلی فدراسیون فوتبال اضافه کرد: با تماس‌هایی که با «مهدی تاج» و دیگر دوستان در کمیته فوتبال ساحلی و فوتسال آسیا داشتیم، اعلام کردند بر اساس دو معیار بررسی صورت می‌گیرد تا کدام تیم‌ها در جام جهانی روسیه حضور داشته باشند. گزینه اول بر اساس آخرین نتایج مسابقات که در سال 2019 (ما نتیجه نگرفتیم) بود. گزینه دوم بر اساس نتایج تیم‌های ملی که در سال 2015 (ایران مقام سوم را کسب کرد)، در سال 2017 ( ایران مقام قهرمانی را کسب کرد) و در سال 2019 ( ایران مقام ششم را کسب کرد) به دست آوردند، بررسی می‌شوند.

وی ادامه داد: تا جایی که با کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی در تماس بودیم، از ابتدا به ما گفتند ایران جزء تیم‌های صعود کننده است اگر بر اساس گزینه دو، انتخاب صورت بگیرد. جمع امتیازات تیم‌ها را بررسی کردند تا مشخص شود که بر اساس رنکینگ منتشر شده هر دوره از مسابقات که در وب سایت AFC وجود دارد، روی کاغذ تیم ژاپن اول ، تیم ایران دوم و عمان سوم هستند و جواز حضور در جام جهانی را کسب می‌کنند، اما با اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا ژاپن، امارات و عمان راهی این مسابقات خواهند شد. پس از پیگیری متوجه شدیم اعضای کمیته نیز در جریان این انتخاب نیستند.

وی افزود: متاسفانه AFC از ابتدا در این خصوص هیچ شفاف سازی نکرد. بلافاصله با فدراسیون جهانی فوتبال تماس گرفته و با مسئول بخش فوتبال ساحلی صحبت کردم که متاسفانه هیچ اطلاعاتی در این خصوص نداشتند. چیزی که در سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا مشهود است همان رنکینگی است که در سایت AFC وجود دارد.

شهریاری درباره احتمال وجود تبانی علیه ایران برای اتخاذ این تصمیم هم گفت: نمی‌شود گفت تبانی یا تخلف. ما در جلسات نبودیم و نمی‌دانیم چه بحث هایی در نشست مطرح شده است. فقط اعضا مرتبط با کمیته و کنفدراسیون فوتبا آسیا حضور دارند. شخصا چندین بار با «مهدی تاج» و دیگر دوستان در AFC صحبت کردم و اعلام کردند بر اساس رنکینگ، تیم ایران طبق گزینه دو که اعلام کردند، صعود می کند. اگر یک درصد ایران صعود نکند کمیته فوتسال و فوتبال ساحلی AFC توانایی این را دارد که مانند رقابت‌های فوتسال شرط سومی بگذارد و درخواست برگزاری پلی‌آف کند. در واقع تیم‌هایی که رنکینگ شان نزدیک به هم است با یکدیگر مسابقه بدهند تا تکلیف تیم حاضر در مسابقات مشخص شود.کاری که در فوتسال صورت گرفت و گزینه 3 را گذاشته و برگزاری مسابقه پلی آف در دستور کار است که به نظرم عادلانه‌ترین گزینه است.

وی یادآور شد: «مهدی تاج» هم از تصمیم گرفته شده خیلی متعجب بود. احساس می‌کنم در جلسات هم این شفاف سازی نشده، تاج گفت که پیگیر این موضوع است. از او خواستیم با توجه به اینکه نایب رئیس AFC هم است، کمک کند تا حق ایران را زنده کنیم. این قول را به ما داد که پیگیری کند. 

رییس کمیته فوتبال ساحلی ایران ادامه داد: با توجه به اینکه ارتباطات بین‌المللی خوبی داریم، وقتی این خبر منتشر شد سرمربیان تیم‌های ملی دنیا به من ایمیل زدند و از این موضوع شوکه شدند که چرا ایران در این مسابقات حضور ندارد. چرا که ایران یکی از تیم‌های قدرتمند در ساحلی است. تیمی که سال گذشته در بازیهای جهانی المپیک که در قطر برگزار شد، سوم شد و چند ماه بعد در مسابقات بین قاره‌ای قهرمان شد. در این هشت سال در تورنمنت‌های بین‌المللی حضور داشتیم.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز