کدخبر: 157 جمعه، 03 اردیبهشت 1400 - 13:56 157 پرینت خبر
فردین حکیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز:

بهره برداری های نادرست از زمین حیات بشر را تهدید می کند

image

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز با اشاره به شعار روز زمین پاک با عنوان «احیای زمین، افزایش بهره وری برای توسعه پایدار»، گفت: دخالت ها و بهره برداری های نادرست انسان ها از کره زمین و خاکی، حیات بشر را تهدید می کند.

به گزارش روشنای راه، فردین حکیمی همزمان با روز جهانی زمین پاک در روز دوم اردیبهشت ماه، افزود: دوم اردیبهشت ماه، روز جهانی زمین پاک فرصتی مغتنم برای ترویج فرهنگ و افزایش آگاهی های زیست محیطی مردم به منظور حفاظت و پاسداشت زیست بوم است.
وی اظهار داشت: آلودگی ها و افزایش روند تخریبی محیط زیست و کنترل و پیشگیری از آثار و پیامدهای‌ منفی آن به عنوان یکی از مهم‌ترین محورها مطرح شده و در حال حاضر تمام توجهات جوامع مختلف به این مسأله‌ اختصاص یافته است.
وی گفت: توسعه بی‌رویه جمعیت و شهرنشینی، توسعه صنعت و آلودگی های ناشی از آن، افزایش مصرف گرایی و از طرفی دیگر  محدودیت‌های استفاده از منابع زیستی، موجب بروز انواع معضلات زیست محیطی و اثرات منفی بر کیفیت زندگی انسان ها شده است. 
حکیمی افزود: امروزه انسان ها با چالش‌های گوناگونی در عرصه‌های‌ مختلف‌ به‌ ویژه در حوزه محیط زیست مواجه شده اند و این چالش ها جهان را تحت تاثیر قرار داده است.
وی بیان داشت: در حال حاضر بدلایل متعدد منجمله تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغ ها، تخریب جنگل‌ها و آلودگی خاک ناشی از عدم مدیریت پسماندهای فاضلاب ها شاهد محدودیت‌ها و کاهش تخریب منابع زیستی هستیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز خاطرنشان کرد: بنابراین یافتن راهکارهایی برای کاهش آثار زیانبار این تخریب ها، بخش‌ مهمی از مذاکرات را بین دول مختلف تشکیل می دهد و نتیجه این گفت‌وگوها بود که سازمان ملل را بر آن داشت تا ۲۲ آوریل را به عنوان روز جهانی زمین پاک نامگذاری نماید.

وی گفت: زمین همواره در اثر فعالیت ها، دخالت‌های انسانی و بهره برداری های نادرست در معرض خطرهای گوناگونی قرار دارد که‌ هر یک از آن ها، حیات بشر را تهدید می‌کند. 

وی افزود: لذا به منظور پیشگیری از تهدیدات زیست محیطی می بایست با تصویب قوانین‌ و مقررات‌ و اجرای دقیق آنها نسبت به پیشگیری از آلوده‌کردن‌ محیط‌ زیست، ساماندهی و توسعه صنعت بازیافت، بهره گیری از انرژی پاک، استفاده از الگوی مناسب مصرف و  جلوگیری از اجرای برنامه‌های توسعه نامتوازن، اقدام کرد.
حکیمی تصریح کرد: بر اساس اصل ۵۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز حفاظت محیط زیست، وظیفه‏ عمومی‏ تلقی‏ شده و  فعالیت‌های‏ اقتصادی‏ که منجر به آلودگی‏ محیط زیست‏ یا تخریب‏ غیر قابل‏ جبران‏ آن‏ ملازمه‏ پیدا کند، ممنوع‏ شده، لذا  تمامی افراد در برابر محیط زیست مسوول هستند و  قطعا بدون مشارکت مردم ، حفاظت از محیط زیست امکان پذیر نیست.
وی گفت: بنابراین هر فردی در هر جایی که زندگی می کند، باید نسبت به حفاظت از زمین، احساس مسوولیت کند و اصحاب رسانه ها نیز، نقش موثری در آگاه سازی و افزایش مسوولیت پذیری مردم در خصوص حفظ زمین و محیط زیست خواهد داشت .
حکیمی تاکید کرد: از این رو حفاظت از محیط زیست باید به صورت یک گفتمان غالب درآید و آگاهی‌ های زیست محیطی آحاد جامعه باید به یک فرهنگ عمومی‌ تبدیل شود.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز