کدخبر: 146 پنجشنبه، 02 اردیبهشت 1400 - 12:01 146 پرینت خبر
تورج زارع، مدیرعامل شرکت آلومینای ایران:

تولید شمش آلومینیوم در آلومینای ایران ۶۰ درصد افزایش می‌یابد

image

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران گفت: امسال با برنامه‌ریزی و هدفگذاری انجام شده، میزان تولید شمش آلومینیوم با ۶۰ درصد افزایش به ۴۰ هزار تن در سال خواهد رسید.

به گزارش روشنای راه، تورج زارع اظهار داشت: کارخانه شمش آلومینا در مجتمع آلومینای ایران واقع در شهرستان جاجرم در سال ۹۸ افتتاح شد و در آن سال ۱۰ هزار تن از این محصول تولید شد و میزان تولید در سال گذشته با افزایش قابل ملاحظه به ۲۵ هزار تن رسید.

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران راه اندازی واحد شمش آلومینیوم را از اقدامات ارزنده دولت در این استان عنوان کرد و گفت: این کارخانه از سال ۸۶ وارد مرحله اجرایی شده بود اما به خاطر مشکلات تحریم و تامین نشدن نقدینگی، تا سال ۹۴ غیرفعال و راکد بود.

وی افزود: فعال سازی این پروژه از ابتدای سال ۹۴ آغاز شد و با کمک مالی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و استفاده از نقدینگی شرکت اجرای آن از سر گرفته شد و در اواخر سال ۹۷ به بهره برداری رسید.

زارع اظهار داشت: در سال ۹۴ هم با مشکلات تحریم روبه‌رو بودیم و بخش زیادی از تجهیزات باید از خارج تامین می شد، در این زمینه  قرارداد تکمیلی و نهایی با یک شرکت چینی به ارزش  ۴۰ میلیون یورو منعقد شد و کار اجرای کارخانه تداوم یافت.

وی گفت: تا پیش از سال ۹۴، میزان پیشرفت پروژه حدود ۴۰ درصد بود و ۳۵ میلیون یورو  و ۶۰۰ میلیارد ریال برای آن هزینه شده بود، از سال ۹۴ تا مرحله بهره برداری و تولید نخستین شمش، ۹۴ میلیون یور سرمایه گذاری ارزی و بیش از ۲ هزار میلیارد ریال سرمایه ریالی صرف شد.

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران افزود: اکنون بیش از نیمی از شمش تولیدی در این مجتمع، صادر و مابقی در همین شرکت مصرف می شود و صادرات عمده این محصول به کشور ترکیه انجام شده و بخش زیادی از ارز حاصل از صادرات شمش هم صرف خرید و تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانه هزینه می شود.

زارع با بیان اینکه اکنون چهار شرکت در کشور آلومینیوم تولید می کنند گفت: یکی از مزیت های مجتمع آلومینای ایران، تولید پودر آلومینا به عنوان ماده اولیه این محصول است، این شرکت، تنها تولیدکننده پودر آلومینا در کشور است و سالانه ۲۴۰ هزار تن از این محصول  تولید می شود.

وی افزود: میزان تولید پودر آلومینا در سال قبل مشابه سال ۹۸ بود، پارسال به علت مشکل قطعی گاز در فصل زمستان، میزان تولید افزایش نداشت، اگر مشکل گاز نداشتیم، میزان تولید دست کم پنج درصد نسبت به سال ۹۸، افزایش داشت اما این امر محق نشد.

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران خاطرنشان کرد: ۸۰ هزار تن از پودر آلومینای تولیدی در کارخانه تولید فلز آلومینیوم به مصرف می رسد و ۱۶۰ هزار تن به سایر کارخانه های ایران از جمله ایرالکو، المهدی و سالکو ارسال می شود. 

مجتمع آلومینای ایران به عنوان تنها تولید کننده پودر آلومینا در کشور، یک پنجم نیاز داخلی را تامین می کند و مابقی نیاز کشور در این بخش از خارج وارد می شود.

آلومینای ایران در شهرستان جاجرم، واحد تولیدی منحصر به فرد تولیدکننده پودر آلومینا است که این محصول به عنوان ماده اولیه چهار واحد تولیدی از جمله ایرالکو، المهدی، سالکو و نیز تولید شمش در جاجرم به مصرف می رسد.  

مجتمع آلومینای ایران در ۱۵۰ کیلومتری جنوب بجنورد و ۵ کیلومتری شمال شهر جاجرم واقع است که در سال ۱۳۷۵ به بهره برداری رسیده است.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

این مجتمع صنعتی، که قطب تولید پودر آلومینیوم در کشور است، تاکنون ۲ هزار فرصت شغلی مستقیم داشته است.  

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز