کدخبر: 125 دوشنبه، 30 فروردین 1400 - 14:54 125 پرینت خبر
مهرداد قریب، معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی:

حمایت تامین اجتماعی از ایجاد اشتغال پایدار و توسعه کارآفرینی

image

معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی، تقویت و حمایت از ایجاد اشتغال پایدار و توسعه کارآفرینی را از مهمترین اقدامات مرتبط با تولید و پشتیبانی از نیروی کار و بازیگران عرصه کار معاونت بیمه این سازمان دانست.

به گزارش روشنای راه، مهرداد قریب اظهار داشت: تقویت و حمایت از ایجاد اشتغال پایدار و حمایت از توسعه کارآفرینی از مهمترین اقدامات مرتبط با تولید و پشتیبانی از نیروی کار و بازیگران عرصه کار معاونت بیمه ای سازمان تامین اجتماعی است.

وی افزود: این سازمان به عنوان یکی از بازیگران چرخه اقتصاد کشور نقش مثبتی در توسعه اشتغال پایدار دارد بطوری که با بهبود گردش این چرخه و تعمیق پایداری منابع مالی سازمان امکان ارائه خدمات متعالی وتوزیع عادلانه منابع را برای جامعه تحت پوشش مهیا می کند. در همین راستا و به منظور پیاده سازی سیاست های کلان نظام و با هدف حمایت از پیشرانان حوزه تولید در طول سال گذشته و جاری اقدامات چشمگیر و موثری با هدف کمک به سیاستهای ایجاد اشتعال دنبال کرده است که می توان به اجرای طرح مشوق بیمه ای سهم کارفرما جهت اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی (ماده ۷۱ برنامه ششم) و اجرای طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی با هدف حمایت از مهارت آموزان و کمک به توسعه کارفرما اشاره کرد.

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات مرتبط با تولید و پشتیبانی از نیروی کار و بازیگران عرصه کار معاونت بیمه ای سازمان تامین اجتماعی می توان از تهیه بسته حمایت و پشتیبانی از مشاغل رسمی، بنگاه های تولیدی، کارفرمایان و کارگران در مقابل با ویروس کرونا نام برد. در اجرای تصمیمات متخذه در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، سازمان تامین اجتماعی در راستای حمایت از نیروی کار و پشتیبانی از بنگاه های تولیدی، فنی و خدماتی در مواجهه با همه گیری بیماری کرونا و علیرغم مشکلات تامین منابع نقدی خود که بخش اعظم آن از بخش وصول حق بیمه تامین می شود، نسبت به امهال حق بیمه سهم کارفرمایی اسفند سال ۱۳۹۸، فروردین و اردیبهشت سال ۱۳۹۹ برای فعالیت کارگاه های مشمول عناوین چهارده گانه اقدام کرد.

قریب تصریح کرد: امهال حق بیمه سهم کارفرما(۲۰درصد) بدون اخذ جریمه، پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری به مبتلایان به بیماری کرونا واحتساب دوره مزبور به عنوان سابقه پرداخت حق بیمه، پرداخت کمک هزینه کفن ودفن به فوت شدگان ناشی از بیماری کرونا، برقراری مستمری برای بازماندگان بیمه شدگان فوت شده بر اثر بیماری کرونا، عدم قطعیت مطالبات سازمان ناشی از توقف و تعلیق فعالیت(تشخیص مطالبات رسیدگی به اعتراضات کارفرمایان)، توقف و تعلیق اقدامات مطالباتی سازمان از اسفند ۹۸ لغایت اردیبهشت ۹۹ و تسهیل در تمدید اعتبار دفاتر درمانی بیمه شدگان نیز از اقدامات سازمان تامین اجتماعی در حمایت و پشتیبانی از کارگران و کارفرمایان در ایام شیوع کرونا است.

وی اضافه کرد: عدم الزام به معرفی بیمه شدگان که دفاتر درمانی آنها زودتر از ۴ ماه به اتمام رسیده است، به شورای پزشکی، تداوم ارائه خدمات درمانی به فرزندان ذکور دانشجو بدون نیاز به گواهی اشتغال به تحصیل با توجه تعطیلی مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها، حذف فرآیند تامین اعتبار و چاپ و صدور دفاتر درمانی از اسفند به منظور کاهش مراجعات مخاطبین سازمان به شعب و کارگزاری ها، موافقت با تداوم بیمه پردازی کارگران ساختمانی که کارت مهارت فنی آنان در بازه زمانی اسفند ۹۸ لغایت اردیبهشت ۹۹ منقضی شده است،   افزایش مهلت های مربوط به فرایند انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه بهمن ۱۳۹۸ لغایت اردیبهشت ۹۹ بیمه شدگان(صاحبان حرف و مشاغل آزاد، ادامه بیمه به طور اختیاری، بیمه شدگان توافقی فعال انفرادی و...)، حمایت از کارفرمایان، اشتغال و تولید با تقسیط بدهی های معوقه در صورت ارائه درخواست از دیگر فعالیت های حمایتی سازمان تامین اجتماعی از کارگران و کارفرمایان در ایام شیوع کرونا است.

این مسئول همچنین یادآور شد: تسهیل شرایط معافیت از معاینات پزشکی اولیه متقاضیان بیمه با ماهیت غیر اجباری، لغو فرآیند معاینات پزشکی بدو بیمه پردازی برای متقاضیان انعقاد قرارداد بیمه با ماهیت غیر اجباری ازجمله بیمه شدگان صاحبان حرف و مشاغل آزاد، ادامه بیمه به طور اختیاری، رانندگان، کارگران ساختمانی و...، توقف انجام بازرسی از کارگاه ها بجز در موارد خاص و همچنین تعلیق بازرسی بیمه بیکار، احراز اشتغال قالیبافان، کارگران ساختمانی و...، اخذ صورت مزد و حقوق افراد شاغل در اجرای پروژه های مربوط به پیمانکاران طرح های عمرانی بدون مراجعه مقاطع کار به شعب سازمان، لغو جلسات هیات های بدوی و تجدیدنظر تشخیص مطالبات از تاریخ ۰۲ / ۱۲ / ۱۳۹۸ و رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی با هدف جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، مساعدت با بیمه شدگان قالی باف در جهت تداوم بیمه پردازی در مواقعی که خارج از مهلت نسبت به پرداخت حقق بیمه اقدام می کنند را می توان از دیگر اقدامات سازمان تامین اجتماعی در حمایت از بیمه شدگان و کارفرمایان در ایام شیوع کرونا برشمرد.

به گفته وی، تعمیم و گسترش پوشش با هدف صیانت از نیروی کار در مقابل مخاطرات از دیگر اقدامات مرتبط با تولید و پشتیبانی از نیروی کار و بازیگران عرصه کار سازمان تامین اجتماعی است.

قریب عنوان کرد: این سازمان در راستای ایجاد بستر لازم برای جلب مشارکت اقشار مختلف که فاقد رابطه استخدامی و مزدبگیری با موسسات و کارگاه های مشمول قانون تامین اجتماعی هستند و با هدف دسترسی به بیمه اجتماعی و بازنشستگی برای گروههای کم درآمد در سال های گذشته برای ۲۵ گروه شغلی بسته های سیاستی مناسب بیمه ای را همسو با لحاظ کردن تغییر ماهیت شغلی بازار کار ایجاد کرد که این هدف را در سال ۹۹ با دو گروه جدید اعضای کانون انجمن صنفی کارگری آشپزان وسرآشپزان استان تهران و اعضای کانون انجمن های صنفی کارگری راهنمایان گردشگر سراسرکشور پیگیری شد.

وی افزود: بر این اساس، در سال ۱۳۹۹ ماهانه بطور متوسط به ۲۲۰ هزار و ۳۳۲ نفر از مشمولین بیمه بیکاری پرداخت شد. میزان مصارف صندوق بیمه بیکاری در پایان دی ۹۹ به رقم ۷۰هزار و ۴۴۰میلیارد ریال رسیده است. اعتبار پیش بینی شده در مصوبه ستاد ملی کرونا ۳ هزار و ۳۶ میلیارد تومان است که تاکنون یک هزار و ۷۲۰ میلیارد تومان تخصیص یافته است.

به گفته قریب، کمک به بهبود و ارتقای سلامت جسمی و روحی نیروی کار در راستای حفظ و نگهداشت سرمایه های انسانی بازار کار از دیگر اقدامات مرتبط با تولید و پشتیبانی از نیروی کار و بازیگران عرصه کار معاونت بیمه ای سازمان تامین اجتماعی است. در این بخش یک میلیون و ۸۷ هزار و ۲۷۳ سند تعهد کوتاه مدت صادر و ۲۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال به بیمه شدگان و مستمری بگیران پرداخت شده است.

وی اظهار داشت: برقراری مستمری بازماندگان ناشی از فوت بیمه شدگان به دلیل بیماری کرونا برای ۲ هزار و۹۲۰ نفر و به میزان بار مالی ۴۱۱ میلیارد ریال از اسفند ۹۸ لغایت آذر ۹۹، افزایش تعرفه های اروتز و پروتز (افزایش ۱۰ برابری تعرفه یک دست دندان کامل، ۸ برابر شدن تعرفه عینک طبی و افزایش تعرفه سایر اقلام بطور متوسط به میزان ۱۰ برابر) و اضافه شدن اقلامی نظیر تشک مواج، کپسول اکسیژن، پروتز کره چشم، لنز داخل چشم و جدول وسایل کمک پزشکی به تعرفه های پزشکی از دیگر فعالیت های سازمان تامین اجتماعی برای بهبود و ارتقای سلامت جسمی و روحی نیروی کار است.

امیرعباس منوچهری، معاون درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: استخدام بیش از پنج هزار پرستار و پرسنل کادر درمان در سال ۹۹ به منظور مقابله با اپیدمی کرونا را نیز از مهمترین طرح‌ها وبرنامه‌های این سازمان عنوان کرده بود.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز