کدخبر: 1247 دوشنبه، 01 آذر 1400 - 08:39 1247 پرینت خبر
شیوع پدیده ای آسیب زا در مدیریت شهری کرج؛

سبقت دیپلمه ها از متخصص ها

image

شورای ششم شهر کرج درحالی آغاز به کار کرد که یکی از شعارها واهداف آن تخصص گرایی وتوجه به شایسته سالاری در مدیریت شهری بود اما به نظر می رسد تنها با گذشته چند ماه از فعالیت پارلمان شهری جدید نه تنها نباید منتظر تحقق این وعده ها باشیم بلکه در اتفاقی تلخ قرار است شاهد رخدادهایی باشیم که اعتبار وآبروی کلانشهر کرج را نشانه رفته است.

به گزارش روشنای راه و به نقل از صدای رسای شهر؛

با نگاهی به اتفاقات و رخدادهای هفته های اخیر به خصوص فرایند انتخاب شهردار، انتصابات صورت گرفته در بدنه شهرداری و کیفیت عملکرد شهردار وتیم همراه او در روزهای اخیر به وضوح عدم کارآمدی و ضعف مدیریت شهری و گام رو به عقب آن را می توان مشاهده کرد.

آنچه امروز از عملکرد مدیریت شهری کرج شاهد هستیم علل مختلفی دارد که ریشه وردپای آن را باید در تصمیم برخی اعضای شورای شهر ، جریانات سیاسی وصدالبته وزارت کشور جستجو کرد.

سنگ بنای اول این دیوار کج را شورای شهر ششم گذاشت،جایی که برخی اعضاء با چشم پوشی بر گزینه های توانمند وبا تجربه برخلاف قول وعهد خود با مردم چشم بر واقعیت های موجود بستند و در نهایت رای تایید به انتخاب شهرداری دادند که از کمترین توان ،دانش وتجربه لازم برای قرارگرفتن بر مسند شهرداری کرج برخوردار بود .

اعضای پارلمان شهری کرج ناکامی بزرگ مصطفی سعیدی سیرایی در شهرداری فردیس که اظهر من الشمس بود را نخواستند ببینند و با همه خلاء ها وکمبودهای موجود در این انتخاب چشم بر مصلحت و آینده این شهر بستند و رای خود را برای انتخاب مصطفی سعیدی سیرایی هزینه کردند.

ضلع دیگر این انتخاب اشتباه جریانات سیاسی ومحافلی بودند که به شکلی کاذب و با اهداف و نیات سیاسی خود مصطفی سعیدی را در نقش یک منجی و انتخاب اصلح و بدون نقص بزرگ کردند تا در فضایی غلو آمیز و مسموم برخی اعضا را همراه یک تصمیم بزرگ کاملا اشتباه کنند.

پیوند زدن انتخاب سعیدی به برخی استعاره ها و اشخاص شاخص انقلابی و خرج کردن از منش و رفتار آنها سبب شد امر بر برخی نمایندگان مردم در پارلمان شهری مشتبه شود و درنهایت در فضای سنگین و پرفشار آن روزها رای به انتخاب شهرداری بدهند که توان و خروجی عملکردش بر همگان روشن است.

واما ضلع سوم این انتخاب اشتباه را وزارت کشور کامل کرد که با علم بر عدم وجود شرایط لازم قانونی برای صدور حکم مصطفی سعیدی سیرایی به عنوان شهردار کرج تن به این خواسته داد و تکمیل کننده اشتباه دیگران شد.

ماحصل این انتخاب اشتباه خیلی زود خود را نشان داد به گونه ای که آش انتخاب های شهردار جوان به قدری شور بود که علاوه بر بالا بردن موج انتقادات در رسانه های داخلی پای برخی چهره های سیاسی از جمله یاشار سلطانی را به این ماجرا باز کرد وآوازه انتخاب های شهردار کرج تا شبکه های معاند نظام هم رسید.

مصطفی سعیدی با هر کیفیتی بود شهردار شد اما در کنار توفیق او در رسیدن به این پست خیلی چیزها قربانی شد که مهمترینش اعتماد و باور مردم به شعارها و وعده های برخی اعضای شورای ششم بود.

وعده هایی که در همین آغاز راه خیلی زود رنگ باخت وسبب دلسردی و یاس مردم از کسانی شد که داعیه انقلابی گری و حرکت در چارچوب های گام دوم انقلاب را داشتند.

مردم و افکار عمومی این روزها این سوال را مطرح می کنند که مبنا و معیار وملاک انتخاب های شهردار کرج چیست و چرا با چشم بستن بر بدنه توانمند و کارشناسان زبده افرادی با سطح تحصیلات پایین و بدون تخصص لازم مسئولیت های کلیدی شهر را اشغال می کنند؟

شهروندان کرجی برایشان این سوال طرح شده که علت انتخاب یک دیپلمه برای پست حساس معاونت خدمات شهری وبرخی سازمان های تخصصی چیست و چرا باید در شرایطی که افرادی مجرب و توانمند در شهرداری حضور دارند مسئولیت ها به افراد کم سواد سپرده شود؟

بدنه کارشناسی شهرداری کرج طیف دیگری هستند که از نادیده گرفته شدن توانمندی ها و ظرفیت های علمی وتجربی آنها توسط مدیران بالا دست گله مند هستند و همین مساله موجب دلسردی و بی انگیزگی آنها در محیط کار شده است.

واقعیت امر این است که با گذشت تنها چندماه از آغاز به کار شهردار جدید موجی از نارضایتی و گلایه از سوی برخی اعضای شورای شهر مطرح شده و اعتراضاتی از عدم پاسخگو بودن شهرداربه تذکرات و ایرادات موجود به گوش می رسد چرا که متوجه عیار و توان شهردار منتخب شده اند و از آنچه در مدیریت شهری کرج می گذرد گلایه مند هستند.

کلانشهر کرج پس از گذر از یک دوره نسبتا موفق وآرام این روزها متاثر از مدیریت ضعیف مصطفی سعیدی بسیار متلاطم شده و جای تاسف آنکه ماحصل رفتارهای نمایشی و شوآف های شهردار بی تجربه کرج زمینه نارضایتی نمایندگان مردم در شورای شهر و بسیاری از شهروندان را به دنبال داشته است.

انتخاب مصطفی سعیدی سیرایی ماحصل مجموعه خطاها و اشتباهات راهبردی در نزد کسانی است که به نمایندگی ازمردم در مسئولیت های مختلف حضور داشته اند و حال از آنها می خواهیم با ورود آگاهانه به موضوع جلوی این ضرر را هر چه زودتر گرفته و مانع آسیب ها وتحمیل هزینه های بیشتر به کلانشهرکرج شوند.

نویسنده: احد معینی

آخرین اخبار
یادداشت
پایگاه خبری نوژان نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز