کدخبر: 121 دوشنبه، 30 فروردین 1400 - 12:45 121 پرینت خبر
علی باقری‌کنی، دبیر ستاد حقوق بشر ایران:

قاتلان چند نفر از قربانیان پلیس آمریکا در دادگاه محاکمه شدند؟

image

علی باقری‌کنی با انتشار پیامی توییتری به استمرار خشونت پلیس آمریکا علیه شهروندان به ویژه سیاه‌پوستان واکنش نشان داد.

به گزارش روشنای راه، علی باقری‌کنی دبیر ستاد حقوق بشر ایران و معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه در صفحه شخصی خود در توییتر با اشاره به استمرار خشونت پلیس امریکا علیه مردم عادی نوشت: «تنها ۱۸ روز در سال ۲۰۲۰، پلیس امریکا کسی را به قتل نرسانده و جورج فلوید تنها یکی از ۱۱۲۷ نفر قربانی خشونت پلیس بوده است. قاتلان چند نفر از این قربانیان در دادگاه منصفانه محاکمه و محکوم شدند؟ بی‌جهت نیست که حتی دادگاه قاتل جورج فلوید هم نتوانسته مانع قربانی شدن «دانته رایت‌ها» شود.»

آمارهای جدید نشان می‌دهد در سال میلادی گذشته ۱۱۲۷ نفر به ضرب پلیس امریکا به قتل رسیده‌اند؛ این در حالیست که در قتل‌هایی که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ توسط پلیس امریکا انجام شده، در ۹۸.۳ درصد موارد هیچگونه اعلام جرمی علیه مامور خاطی صورت نگرفته است.

اخیرا شلیک افسر زن پلیس به «دانته رایت»، جوان آمریکایی سیاه‌پوست ۲۰ ساله به دلیل تخطی از مقررات ترافیکی که به کشته شدن وی انجامید، باعث تظاهرات اعتراض‌آمیز در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا و سرایت آن به دیگر شهرهای آمریکا شد.

این حادثه همزمان با برگزاری جلسه‌ی محاکمه «درک چاوین»، افسر پلیس متهم به قتل جورج فلوید، رخ داد؛ جوان سیاه‌پوستی که سال گذشته در همین شهر و زمانی که در بازداشت پلیس قرار داشت، از شدت فشار زانوی چاوین بر گردنش جان سپرد و زمینه‌ساز شکل‌گیری جنبش اعتراضی جهانی با شعار «جان سیاهپوستان ارزش دارد»، شد.

آمارها حاکی از آن است که احتمال کشته شدن سیاهان توسط پلیس امریکا، سه برابر سفیدپوستان است. این در حالیست که احتمال مسلح نبودن سیاهان ۱.۳ برابر بیشتر از سفیدپوستان گزارش شده است.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز