کدخبر: 1179 سه‌شنبه، 18 آبان 1400 - 14:35 1179 پرینت خبر
محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح:

نیروهای مسلح در زمینه توسعه کشور آماده همکاری با دولت هستند

image

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه دولت سیزدهم نگاه توسعه‌ای دارد گفت: نیروهای مسلح در تمام زمینه‌ها بویژه توسعه و پیشرفت کشور آماده همکاری با دولت هستند.

به گزارش روشنای راه، سرلشکر محمد باقری در همایش علما، سران و معتمدان طوایف شیعه و سنی و نخبگان سیستان و بلوچستان در حسینیه عاشقان ثارالله زاهدان اظهارداشت: نیروهای مسلح در کنار تامین امنیت که از وظایف ذاتی آنها محسوب می‌شود در زمینه توسعه زیرساخت‌ها و کمک به رفع مشکلات معیشتی مردم و ایجاد اشتغال گام‌های اساسی برداشته اند.

وی بیان کرد: نیروهای مسلح در زمینه های اقتصادی، دامپروری، کشاورزی و سایر بخش ها برای ایجاد اشتغال و رونق تولید در کنار دولت هستند و این مسیر را تا رسیدن به اهداف توسعه‌ای دنبال خواهند کرد.

رییس کل ستاد نیروهای مسلح گفت: دولت سیزدهم که با رای بسیار خوب مردم انتخاب شد بر توسعه روابط اقتصادی با کشورهای همسایه و توسعه مناطق کم برخوردار کشور تاکید بسیار زیادی دارد که این مساله آینده‌ای روشن را در پیش روی کشور قرار داده است.

وی ادامه داد: رییس دولت سیزدهم با اولین سفر استانی خود به سیستان و بلوچستان و انتصاب استانداری که نگاه اقتصادی و توسعه‌ای در کارنامه کاری خود دارد به دنبال توسعه اقتصادی و جبران عقب ماندگی‌های تاریخی این نقطه از ایران اسلامی است.

سرلشکر باقری تصریح کرد: نیروهای مسلح ضمن برقراری امنیت مرزهای آبی و خاکی سیستان و بلوچستان و کشور در زمینه توسعه اقتصادی در کنار مسوولان این استان و دولت سیزدهم خواهد بود و در این زمینه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

وی بیان کرد: تکمیل راه آهن چابهار - زاهدان - سرخس و راه آهن رشت - آستارا کریدور شمال به جنوب و در نهایت اتصال آن تا شمال اروپا نقش بسیار مهمی در توسعه اقتصادی سیستان و بلوچستان و کشور خواهد داشت.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی سیستان و بلوچستان گفت: این استان از ظرفیت‌های بالای کشاورزی، معدنی، ساحلی و تجارت برخوردار است که این ظرفیت‌های بالقوه باید بالفعل شوند و در این صورت نقش بسیار مهمی در توسعه سایر نقاط کشور خواهد داشت.

وی اظهارداشت: توسعه تعاونی ها و شرکت های دانش بنیان در سیستان و بلوچستان در زمینه توسعه اقتصادی و پیشرفت این استان نقش بسیار مهمی دارد و باید مدنظر مسوولان دست‌اندرکار قرار گیرد.

سرلشکر باقری تصریح کرد: نیروهای مسلح در کنار تامین امنیت در سیستان و بلوچستان تلاش کردند تا در زمینه بهبود معیشت مرزنشینان و توسعه اقتصادی این استان گام های بسیار مهمی را بردارند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: نیروهای مسلح با سرمایه گذاری، وقت گذاری و تشکیل گروه‌های جهادی بدنبال رشد و توسعه اقتصادی سیستان و بلوچستان و سایر نقاط کم برخوردار کشور هستند.

وی ادامه داد: نیروهای مسلح در بحث تامین آب برای مردم شمال سیستان و بلوچستان و محرومیت زدایی در این منطقه ورود کرده و کارهای بسیار زیادی را در روستاهای این استان انجام داده اند.

سرلشکر باقری بیان کرد: نیروهای مسلح در حد مقدورات خودشان همواره تلاش کرده‌اند تا در رفع محرومیت و ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی در کنار مردم و مسوولان باشند و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: بخش مهمی از امکانات و نیروی انسانی نیروهای مسلح در این زمینه بکارگیری شدند تا بتوانیم در جهت رفع محرومیت و توسعه اقتصادی سیستان و بلوچستان و سایر نقاط کشور گام های موثری برداریم.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: نیروهای مسلح از همان روزهای نخست شیوع کرونا برای ریشه کنی این ویروس منحوس برابر دستور فرماندهی کل قوا وارد میدان شده و اقدامات بسیار خوبی در این زمینه از جمله واکسیناسیون انجام داده اند.

وی بیان کرد: نیروهای مسلح علاوه‌بر اینکه تمام بیمارستان‌های خود را در زمینه مبارزه با کرونا فعال کرد استقرار بیمارستان‌های صحرایی را نیز در تمام نقاط کشور بویژه سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار داد.

سرلشکر باقری تصریح کرد: برای همه ما در راس نیروهای مسلح، سیستان و بلوچستان بسیار مهم بوده و حل مشکلات و جبران عقب ماندگی‌های تاریخی آن همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است.

وی افزود: مردم شیعه و سنی سیستان و بلوچستان در تمام صحنه های انقلاب اسلامی از جمله انتخابات حضوری فعال و گسترده‌ای داشته‌اند و همواره یاور و مددکار  انقلاب و نظام بوده و همچنان هستند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: نیروی انتظامی در سیستان و بلوچستان با تمام توان خود در مقابل کسانی که به دنبال ناامن کردن این استان بودند ایستادگی کرده است.

 

ارتقای شاخص‌های امنیتی سیستان و بلوچستان

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: شاخص‌های امنیتی سیستان و بلوچستان با بقیه کشور تفاوت چندانی ندارد و این نویدبخش فراهم شدن زمینه مناسب برای سرمایه گذاری صاحبان سرمایه است.

وی اظهارداشت: اکنون سرمایه‌گذاران در استان سیستان و بلوچستان که دارای توانمندی ذاتی و ظرفیت‌های کارآمد و ارزشمند است می‌توانند با خیال راحت سرمایه گذاری کنند و این امنیت را نیروهای مسلح به سرمایه گذاران تضمین می دهند.

سرلشکر باقری افزود: شاخص‌ها نشان از ارتقای امنیت در مرزهای سیستان و بلوچستان دارد که این مهم حاصل تلاش عزیزان مرزبان ما در نیروی انتظامی است 

وی بیان کرد: دشمنان تلاش‌های بسیار زیادی کردند تا مرزهای سیستان و بلوچستان را نا امن جلوه دهند اما به برکت هوشیاری نیروهای مسلح و اتحاد مردم شیعه و سنی این استان دشمنان هیچ‌گاه به اهداف شوم خود نرسیدند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در پشت مرزهای سیستان و بلوچستان پایگاه‌هایی را با هدف نا امن کردن این استان و سایر نقاط کشور ایجاد کردند که به برکت هوشیاری نیروهای مسلح و مردم به اهداف پلید خودشان دست نیافتند.

وی بیان کرد: مرزهای سیستان و بلوچستان با پاکستان هم‌اینک با همکاری این کشور تبدیل به مرزهای صلح و دوستی شده و این نوید دهنده وجود امنیت در تمام مرزهای جنوب شرق کشور است و زمینه حضور سرمایه گذاران فراهم شده است.

وی تاکید کرد: به حق سیستان و بلوچستان مرکز و پایتخت وحدت مذاهب و اقوام در کشور محسوب می‌شود و این مساله را شیعه و سنی بارها در موقعیت های مختلف به اثبات رسانده اند.

سرلشکر باقری تصریح کرد: سیستان و بلوچستان با موقعیت جغرافیایی و ژئوپولوتیکی و با قدمت طولانی در تمدن ایران اسلامی از جایگاه والایی برخوردار است و متاسفانه با وجود اقدامات بسیار خوب نظام در چهل سال اخیر هنوز این نقطه از ایران اسلامی از عقب ماندگی های تاریخی رنج می‌برد.

وی بیان کرد: با توجه به زیرساخت هایی که در چند دهه اخیر در سیستان و بلوچستان ایجاد شده و می‌شود می تواند به عنوان قطب های توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور تبدیل و باید این مساله دنبال شود.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: با وجود تمام تلاش های زیر ساختی که از سوی دولت‌ها در سیستان و بلوچستان انجام شده اما از عقب ماندگی های تاریخی رنج می برد که این امر وظیفه مسوولان را برای توسعه همه جانبه این استان دوچندان می‌کند که خوشبختانه نگاه توسعه‌ای در دولت سیزدهم وجود دارد.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان با توجه به ویژگی‌های سرزمینی که دارد می تواند به عنوان یکی از مهمترین استان‌ها در توسعه اقتصادی کشور نقش بسزایی داشته باشد.

سرلشکر باقری اظهارداشت: سیستان و بلوچستان سابقه درخشانی در پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال جنگ تحمیلی با شهدایی همچون میرحسینی جانشین لشکر ۴۱ ثارالله تحت فرماندهی شهید حاج قاسم سلیمانی، دارد.

وی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب به دلیلی اینکه در دوران جوانی‌شان در زمان ژیم پهلوی در سیستان و بلوچستان اقامت اجباری داشتند نسبت به این استان تعلق خاطر خاصی دارند و همواره پیگیر مسائل مربط به این استان هستند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: مردم شیعه و سنی با ویژگی هایی همچون شجاعت، مهمان‌نوازی، مرزداری و انقلابی همواره همراهی و علاقه خودشان را به نظام و انقلاب اسلامی به اثبات رسانده اند.

وی تاکید کرد: مسوولان با تخصیص منابع و کار بیشتر باید عقب ماندگی های تاریخی سیستان و بلوچستان را جبران کنند تا شاهد توسعه همه جانبه این استان پهناور ایران اسلامی باشیم.

سرلشکر باقری بیان کرد: عالی ترین جلوه های وحدت و برادری را می‌توان در میان مردم شیعه و سنی سیستان و بلوچستان دید که دشمنان تلاش بسیار زیادی دارند تا این وحدت و برادری را در بین شیعه و سنی این استان از بین ببرند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز