کدخبر: 1129 سه‌شنبه، 11 آبان 1400 - 14:03 1129 پرینت خبر
کاظم دلخوش اباتری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی:

فیش برق به‌شکل تجدیدپذیر محاسبه شده است

image

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفت: در ماه‌های گذشته بدون اعلام قبلی فیش برق مصرفی مردم به جای اینکه به شکل برق حرارتی (با نرخ ۴۸۰ تومان) محاسبه شود به طور برق تجدیدپذیر (با نرخ ۸۲۰ تومان) محاسبه شده است.

به گزارش روشنای راه، سیدکاظم دلخوش اباتری در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی در اخطاری قانون اساسی، گفت: مجلس در قانون برنامه تکلیف وزارت نیرو و کسانی که می‌خواهند در انرژی پاک و انرژی تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری کنند را مشخص کرده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم گفت: سهم انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر در برق کشور زیر ۳ درصد است، باید قانون برنامه درست اجرایی شود، در قانون هدفمندی، تلفات برق از ۲۴ درصد باید تلاش می‌شد ظرف ۵ سال به ۱۰ تا ۱۱ درصد برسد اما امروز تلفات نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش هم داشته است. راندمان برق ۳۸ درصد اعلام شده بود که باید به ۴۵ درصد می‌رسید که آن هم نرسیده است.

دلخوش افزود: با توجه به اینکه در اصل (۴۴) قانون اساسی مجلس پیش‌بینی شده بود بخش خصوصی حضور داشته باشد اما بخش خصوصی برق کشور را برعهده نگرفته و ما هر چه جلوتر می‌رویم، می‌بینیم که طبق گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس بالای ۵۱ هزار بدهکار داریم و این بدهکاری بیشتر هم می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به موضوع رمزارزها تأکید کرد: به موضوع پیشگیری از رمزارزها که الان به خلاف می‌رود باید توجه شود و کارگروهی در این موضوع تشکیل شود.

دلخوش با اشاره به فیش برق مصرفی مردم در ماه‌های گذشته گفت: بدون اعلام قبلی در ماه‌های گذشته فیش برق مصرفی مردم به جای اینکه به صورت حرارتی محاسبه شود به صورت برق تجدیدپذیر محاسبه شده است، حرارتی ۴۸۰ تومان است و برق تجدیدپذیر ۸۲۰ تومان و این موضوع دست در جیب مردم کردن است.

وی با بیان اینکه فیش مصرفی مردم را بر مبنای برق تجدیدپذیر محاسبه کرده‌اند، ادامه داد: برق مناطق گرمسیری را درست کارشناس نکرده‌اند، ما این موضوع را به کمیسیون اصل ۹۰ اعلام کردیم و با وزیر نیرو هم صحبت کردیم و به هیأت رییسه هم شکایت مردم را اعلام کرده‌ایم، مردم در این موضوع مطالبه دارند.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس یازدهم اضافه کرد: با توجه به این وضعیت کمیسیون انرژی مجلس هم باید پاسخگوی مردم باشد، در سال آینده با این شرایط مشکل خواهیم داشت و وزارت نیرو باید کاری انجام دهد. مجلس باید کارگروهی کارشناسی و تخصصی تشکیل دهد تا مشکل مردم در این خصوص حل شود.

عبدالرضا مصری در پاسخ به اخطار این نماینده گفت: کمیسیون انرژی به دلیل اهمیت این موضوع که تقاضای مردم است جلسه‌ای را با حضور وزارت نیرو، دستگاه‌های نظارتی، دیوان محاسبات باید تشکیل دهد و کارگروهی را  با حضور آقای دلخوش تشکیل دهد و به این امر رسیدگی کند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز