کدخبر: 1128 سه‌شنبه، 11 آبان 1400 - 14:00 1128 پرینت خبر
حجت ا.. عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

افزایش اشتغال با تقویت تعامل بخش صنعت با سازمان فنی و حرفه‌ای

image

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بیش از ۸۵ درصد از افرادی که شغل مناسب ندارند، فاقد مهارت هستند، گفت: تعامل با صنعت یکی از مهمترین اقدامات سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در دولت سیزدهم است.

به گزارش روشنای راه، «حجت‌الله عبدالملکی» در بازدید از مرکز فناوری خودرو ۹دی اظهار داشت: در حال تقویت ایجاد اشتغال در کشور هستیم بعضی از دستگاه ها از جمله سازمان فنی و حرفه ای سرعت عمل نشان داده و جان تازه ای گرفته اند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: در شورای عالی اشتغال، زیست بوم اشتغال را رونمایی کرده و برای ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ فرصت شغلی در سال ۱۴۰۱ برنامه ریزی کردیم.  

وی با بیان اینکه مهارت‌آموزی فنی را برای ایجاد اشتغالزایی توسعه می دهیم، گفت: بر اساس ارزیابی‌ها، بیش از ۸۵ درصد از افرادی که شغل مناسب ندارند، فاقد مهارت هستند، از این رو اگر مساله مهارت‌آموزی حل شود بخش قابل توجهی از اشتغال ناپایدار و غیر رسمی و سایر موارد حل شدنی است.

عبدالملکی با اشاره به اینکه تعامل با صنعت یکی از مهمترین اقدامات سازمان فنی و حرفه ای کشور در دولت سیزدهم است، گفت: در دوره های قبل این سیاست بوده است ولی در این دوره در اولویت قرار گرفته است ارتباط با صنایع بزرگ برای ایجاد کارگاه های فنی و حرفه‌ای در جوار آنها از مهمترین برنامه هاست تا نیازمندی های فنی و تخصصی را پاسخ دهیم و هم کسانی که نیاز به آموزش در کسب و کار دارند از این فرصت استفاده کنند.  

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در سال های آینده فضا برای ایجاد اشتغال، آسانتر خواهد بود.  

عبدالملکی با اشاره به ارتباط بین مهارت و صنعت گفت: بیش از ۲۰ میلیون خودرو در کشور وجود دارد که نیاز به تعمیر و سرویس دارند.

وی بیان داشت: مرکز فناوری خودرو ۹ دی، این ویژگی مهم را دارد که یک مرکز تخصصی است و ارتباط با صنعت خودرو را فراهم کرده است، این مرکز توانسته چندین هزار تعمیرکار حرفه ای را تربیت کند.  

عبدالملکی افزود: اکنون بعضی از مهارت های نوین در ارتباط با خودرو در این مرکز آموزش داده می شود که برای آینده شغلی و مهارت‌آموزی مفید است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به انتصاب های جدید در این وزارتخانه اظهار داشت: بیشترین تعداد عزل و نصب‌ها در بین وزارتخانه های مختلف، در وزارت تعاون داشته ایم که سه دلیل اصلی از جمله فساد اقتصادی، انواع محکومیت های امنیتی و اقتصادی و ناکارآمدی برای این عزل ها بوده است.

وی افزود: تعدادی از همکاران نیز یا بازنشسته شدند و یا خودشان تمایلی به ادامه فعالیت با این وزارتخانه را نداشته اند، اما ما مایل به همکاری با آنها بوده ایم از این رو همه کسانی که از این مجموعه خارج شدند به اعتبار اینکه مشکل داشته اند نبوده است، ظرف ۲ تا سه هفته آینده گزارش کاملی را به قوه قضاییه ارسال خواهیم کرد.

عبدالملکی خاطر نشان کرد: ما نیروهای انقلابی، کارآمد، دست پاک و فساد ستیز را منصوب کرده ایم و این نیروها را به صورت دائم رصد خواهیم کرد اگر کوچکترین مشکلی داشته باشند عزل می شوند اکنون تیمی که شکل گرفته بسیار توانمند هستند که ثمره آن را در عملکرد این وزارتخانه در آینده خواهیم دید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، همچنین انتصاب های فامیلی در این وزارتخانه را تکذیب کرد.

 

تسهیل در فضای بیمه‌ای کشور

وی با اشاره به ایجاد خوداشتغالی و تسهیل در روند بیمه ای گفت: مشاغل کاذب، شغلی است که ارزش افزوده ایجاد نمی کند و منفعتی ندارد ما به دنبال خوداشتغالی هستیم ولی الزامی برای بیمه کردن این افراد قرار نمی دهیم ضمن اینکه می توانند خودشان را بیمه کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تلاش می کنیم فضای بیمه ای کشور را به نحوی طراحی کنیم که همه مایل باشند خود را بیمه کنند از این رو سازمان تامین اجتماعی نیز اعلام کرد که اکنون زنان خانه دار هم می توانند حق بیمه خودشان را پرداخت کنند و در آینده بازنشسته شوند در حال تسهیل کردن این فضا هستیم ولی نمی توانیم الزام کنیم که افراد خودشان را بیمه کند ما تنها می توانیم کارفرماها را ملزم به بیمه کارگران کنیم.

وی با بیان اینکه صندوق بیمه روستاییان و عشایر فعالیت های جدیدی را شروع کرده است، گفت: در ۲ ماه گذشته تعداد افراد بیمه شده ۲ برابر شده و از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به نزدیک سه میلیون نفر رسیده است.

عبدالملکی افزود: این صندوق زمینه را برای رونق کسب و کار و تسهیل فضای بیمه ای فراهم کرده است.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز