کدخبر: 1123 دوشنبه، 10 آبان 1400 - 12:35 1123 پرینت خبر
علی سلاجقه، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

محیط‌زیست از حالت ویترینی خارج شود

image

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به گزارش های ارائه شده، باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کرده تا محیط زیست را از حالت ویترینی خارج کنیم.

به گزارش روشنای راه، علی سلاجقه در نشست مشترک با تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ضمن قدردانی از حضور نمایندگان در این نشست افزود: به پشتوانه و حمایت این مجلس انقلابی و ولایی افتخار می کنم که مطالبه گری را جزو اولویت های خود قرار داده، امیدوارم با اتکا به ظرفیت موجود مجلس و دولت مردمی، محیط زیست کشور را نجات دهیم.

وی با اشاره به ظرفیت های خوب موجود در کشور اظهار داشت: سازمان در سال های اخیر کارهای فوق العاده ارزشمندی انجام داده که به تفصیل در جلساتی خدمت شما ارائه می شود.

سلاجقه در بخش دیگر سخنان خود با ذکر این نکته که مقام معظم رهبری در بیانات خود در حوزه محیط زیست به مدیریت جامع در این حوزه اشاره فرموده اند، تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست نقشه‌های توان اکوسیستمی کشور را طراحی می کند و پس از این درخواست های دستگاه های اجرایی کشور بر اساس این نقشه ها اجرایی می شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تکلیف‌ها بر دوش سازمان حفاظت محیط زیست بسیار سنگین است بر همین اساس طرح های ما برای محیط زیست کشور طرح های کلان خواهد بود که با ظرفیت مجلس انقلابی قطعا به ثمر خواهد نشست.

وی ادامه داد: به عنوان دستگاهی نظارتی از دولت مطالبه گری می کنیم اما در مقابل مجلس پاسخگو خواهیم بود تا اهداف مشترک ما به سرانجام برسد.

سلاجقه با انتقاد از کمبود بودجه و اعتبارات اندک برای محیط زیست کشور خواستار حمایت مجلس از افزایش اعتبارات سازمان شد و گفت: همچنین امیدواریم با حمایت شما عوارض و جرایم پسماند در اختیار سازمان قرار گیرد که این موضوع می تواند ظرفیت بزرگی برای ما باشد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از اولویت های اصلی سازمان بحث مدیریت پسماند استان های شمالی کشور است، تصریح کرد: برای این موضوع طرح و برنامه اجرا شده و دستگاه های اجرایی آماده اند که این طرح را به انجام برسانند.

معاون رییس جمهوری حضور در جوامع بین المللی را امری مهم و بنیادین در شرایط امروز عنوان کرد و گفت: با حضور در جوامع بین المللی و با طرح برنامه می توانیم قابلیت ها و چالش های خود در بحث آلودگی هوا و دریا را مطرح کنیم، همچنین باید با ترسیم نقشه راه از اتفاقات احتمالی پیشگیری کنیم.

وی بحث تغییر اقلیم را از مباحث اصلی کشور و همه جهان دانست و خواستار توجه بیشتر به این موضوع به خصوص در جوامع بین المللی شد.

 

نیاز امروز محیط زیست کشور، مدیریت اکوسیستمی است

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست در سخنانی ضمن استقبال از انتخاب دکتر سلاجقه به ریاست سازمان حفاظت محیط زیست، از وی خواست سازمان حفاظت محیط زیست را از کلیشه‌ها خارج کرده و در بطن اجرا قرار دهد.

سمیه رفیعی با تاکید بر حمایت کمیسیون و فراکسیون از مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مشکلات و چالش‌های موجود راه‌حل‌هایی مشخص دارد و اغلب با خوش سلیقگی‌های مدیریتی مسائل قابل حل است.

وی با بیان این نکته که مدیریت تک‌جانبه به هیچ وجه موفق نیست و برای بهبود شرایط نیاز به مدیریت اکوسیستمی است، خطاب به رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نیاز است شما برای حل مسائلی مانند آلودگی هوا و مدیریت پسماند، کنسرسیومی از دستگاه‌های اجرایی برای پیشبرد سریع امور بهره ببرید.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس یازدهم هم چنین با تاکید بر ضرورت بازگشت جرائم و عوارض محیط زیستی به صندوق ملی محیط زیست، خواستار تجدید نظر در برخی ارزیابی‌های زیست محیطی شد و گفت: ما در کنار حفظ محیط زیست و منابع طبیعی ملزم به پیشرفت و توسعه هستیم و در این مسیر باید رویکرد ارزیابی اثرات استراتژیک زیست محیطی را در دستور کار قرار داد.

وی در ادامه از مدیریت سازمان خواست تا بیش از همیشه از شرکت‌های دانش بنیان حمایت کند و این موضوع را چاره حل بسیاری از چالش‌ها و بحران‌های امروز کشور دانست.

 

سازمان حفاظت محیط زیست باید بر اساس نقشه راه حرکت کند

در ادامه این نشست، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حال محیط زیست خوب نیست، خطاب به سلاجقه گفت: شرایط کار برای شما و همکارانتان بسیار خطیر و سنگین است و باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده شود تا شرایط به حالت طبیعی و پس از آن به شرایط مطلوب بازگردد.

محمدجواد عسگری با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست باید بر اساس نقشه راه و برنامه حرکت کند، تصریح کرد: نگاه کمیسیون و مجلس این است که دکتر سلاجقه و سازمان حفاظت محیط زیست در تدوین برنامه هفتم توسعه نقش موثری داشته باشند. هم چنین در بحث بودجه ۱۴۰۱ این آمادگی وجود دارد تا اعتبارات محیط زیست با تعامل دوجانبه بررسی و بازنگری شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس به ارائه سیاهه‌ای از چالش‌های موجود و پیش روی محیط زیست کشور پرداخت و گفت: کمیسیون به صورت تمام قد در کنار سازمان حفاظت محیط زیست خواهد ایستاد و با شما همراهی خواهد کرد تا فضا برای تحول و اجرای برنامه‌های اثربخش فراهم شود.

در ابتدای جلسه نیز اصغر دانشیان معاون حقوقی و امور مجلس سازمان، مدیران مرکز هوا و تغییر اقلیم، ارزیابی زیست محیطی و ستاد ملی مبارزه با پدیده گرد و غبار و مدیریت پسماند به ارائه گزارشی از وضعیت حوزه مسئولیت خود پرداختند و پس از بیان چالش‌ها و راهکارهای پیشنهادی برای بهبود امور، به سوالات نمایندگان پاسخ دادند.

همچنین در این جلسه مقرر شد که سایر مدیریت‌های سازمان در جلساتی اختصاصی با اعضای کمیسیون کشاورزی ادامه مباحث مشترک را مطرح و در مورد مسائل بحث و بررسی صورت گیرد.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز