کدخبر: 335 یکشنبه، 02 خرداد 1400 - 13:32 335 پرینت خبر
محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور:

طرح حفاظت از میراث‌فرهنگی آسیا موجب رونق گردشگری این قاره می‌شود

image

معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث فرهنگی گفت: طرح حفاظت از میراث‌فرهنگی آسیا موجب افزایش وحدت در معرفی و حفاظت از میراث‌فرهنگی با ارزش و موجب رونق و توسعه صنعت گردشگری در کشورهای آسیایی می‌شود.

به گزارش روشنای راه، محمدحسن طالبیان در آیین امضا بیانیه مشترک همکاری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جمهوری اسلامی ایران و  وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری خلق چین که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد با تشکر از چانگ هوا سفیر چین در تهران، محمد کشاورززاده سفیر ایران در پکن، ابوالفضل علمایی رئیس اداره امور چین در وزارت امور خارجه، رایزن فرهنگی ایران در چین، معاون و مدیر امور بین‌الملل وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و رئیس میراث‌فرهنگی جمهوری مردمی چین گفت: بسیار خوشحالم که به عنوان نماینده وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این جلسه برای امضای بیانیه مشترک خدمت شما هستم.

معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث فرهنگی افزود: تاریخ گواه بر این مدعاست که روابط دو کشور ایران و چین به دلیل سابقه تاریخی و فرهنگی مشترکشان در برابر تغییرات در شرایط بین‌المللی نیز ثبات داشته و دو کشور همیشه در تقویت حاکمیت ملی، عزت ملی و حفاظت از مسیر توسعه خود از یکدیگر حمایت کردند و خوشبختانه به دلیل اینکه میراث‌فرهنگی بهترین راه برای این تحقیق فرهنگی میان دو کشور است در واقع این ارتباط مستحکم تا به امروز ادامه داشته است.

 

ایران و چین از گنجینه ارزشمندی از میراث‌فرهنگی برخوردارند

طالبیان تصریح کرد: با در نظر گرفتن این روابط مشترک و دیرینه فرهنگی بین دو کشور و با توجه به اینکه هر دو کشور از تمدن‌های بزرگ آسیایی محسوب می‌شوند، از گنجینه ارزشمندی از اموال میراث‌فرهنگی برخوردار هستند.

معاون میراث‌فرهنگی بیان کرد: طرح حفاظت از میراث‌فرهنگی آسیا، پیشنهاد بسیار جالبی برای مطرح کردن این دو کشور به عنوان نمایندگان حفاظت از این میراث ارزشمند فرهنگی در تمام آسیا است. این امر موجب افزایش اعتماد به نفس و وحدت کشورهای آسیایی در معرفی و حفاظت از میراث‌فرهنگی با ارزش این کشورها می‌شود و می‌تواند وحدت و تعامل بیشتری را در جهت تبادل اطلاعات و تجربیات در امر حفاظت و مرمت آثار فرهنگی نیز در بر گیرد و از سوی دیگر موجب رونق و توسعه صنعت گردشگری در کشورهای آسیایی شود.

او افزود: در زمینه‌های مختلف با چین همکاری‌های مختلفی داشتیم مثل ارتباطی که موزه ملی ایران با موزه‌های ملی و موزه‌های چین داشته است و نمایشگاه‌های متنوعی در سال‌های مختلف برگزار کرده است.

 

استقبل از همکاری‌های متقابل برای ثبت میراث‌فرهنگی در فهرست جهانی یونسکو

طالبیان تصریح کرد: امیدواریم با این ابتکار عمل و همکاری مداوم بین دو کشور، گام موثری در جهت تعمیق روابط دوجانبه و تقویت همکاری‌های مشترک فرهنگی، حفاظت از میراث‌فرهنگی و گسترش توسعه پایدار بین دو کشور برداشته شود.

معاون میراث‌فرهنگی کشور افزود: زمینه‌های فعالیت‌های مشترک فرهنگی با برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی بین کارشناسان و متخصصان میراث‌فرهنگی دو کشور در زمینه حفاظت و مرمت آثار فرهنگی و تاریخی دو کشور تقویت شود و فرصتی مناسب برای تبادل اطلاعات و تجربیات در زمینه میراث ملموس و ناملموس و دستیابی به منافع متقابل در اختیار هر دو کشور قرار گیرد.

او اظهار کرد: وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از پشتیبانی و همکاری متقابل دو کشور و دیگر کشورهای آسیایی در زمینه معرفی نامزدهای میراث‌فرهنگی در فهرست میراث‌ جهانی یونسکو استقبال می‌کند.

طالبیان بیان کرد: برگزاری نمایشگاه‌های موزه‌ای و فراهم کردن زیرساخت لازم برای نشست‌های تخصصی در زمینه حفاظت و مرمت از اشیای فرهنگی و تاریخی، همکاری در انتقال تجربیات متقابل در زمینه باستان‌شناسی زیر آب و برگزاری نمایشگاهی از اشیای فرهنگی و تاریخی حاصل از کاوش در مسیر جاده ابریشم می‌تواند از دیگر فعالیت‌های فرهنگی برای گسترش روابط بین دو کشور و دیگر کشورهای آسیایی محسوب شود.

 

میراث‌فرهنگی پلی برای ارتباط ملت‌ها است

براساس اعلام میراث آریا، رئیس میراث‌فرهنگی جمهوری مردمی چین در ادامه بیان کرد: خوشحالم بیانیه مشترک سازمان ملی میراث‌فرهنگی جمهوری خلق چین و وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جمهوری اسلامی ایران در زمینه همکاری در ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی به امضا رسید. در پانزدهم ماه می ۲۰۱۹ رئیس جمهوری خلق چین در تهران در مراسم افتتاحیه همایش تمدن‌های آسیا، موضوع همکاری در ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی را مطرح کرد تا تمدن‌ها به نسل جدید منتقل شود.

«لی چون» افزود: این طرح بر انتقال فرهنگی تأکید می‌کند و حمایت از میراث‌فرهنگی آسیا را نشان می‌دهد. قاره آسیا مهد تمدن بشری است. میراث‌های رنگارنگ، گنجینه‌های ارزشمند مردم آسیا و عناصر انسانی هستند که هویت ما را تثبیت می‌کنند.

رئیس میراث‌فرهنگی جمهوری مردمی چین تصریح کرد: با شیوع ویروس کرونا حفاظت از میراث‌فرهنگی و توسعه پایدار با چالش‌هایی روبه‌رو شد، در این چالش‌ها فرصت‌های جدید و چشم‌انداز مشترک دیده می‌شود. امروزه جهان چند قطبی شده و فرهنگ‌ها متنوع است. میراث‌فرهنگی پلی است که مردم و ملت‌ها را به هم وصل می‌کند.

لی‌ چون گفت: در ماه اکتبر سال جاری نشست حفاظت از میراث‌فرهنگی در پکن برگزار می‌شود و قرار است اتحادیه و صندوق حفاظت از میراث آسیا ایجاد شود.

رئیس میراث‌فرهنگی جمهوری مردمی چین تأکید کرد: این بیانیه اولین سند دو جانبه است که به امضا رسیده و نشان می‌دهد این همکاری دو جانبه به مرحله جدید رسیده است. تاکنون ۱۰ کشور آسیایی شامل ایران، پاکستان، لبنان، سوریه، افغانستان، آذربایجان و... به ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی واکنش مثبت نشان دادند. امیدواریم با این بیانیه روند حفاظت از میراث‌فرهنگی آسیا تسریع شود.

 

همکاری برای حفاظت از میراث‌فرهنگی استحکام روابط ایران و چین

چانگ هوا سفیر چین در ایران که به شکل ویدئوکنفرانس در این مراسم حضور داشت، بیان کرد: شواهد تاریخی و تمدنی می‌تواند به عنوان پل فرهنگی، کشورها و ملت‌ها را به هم وصل کند. ایران و چین دو تمدن باستانی هستند و میراث‌فرهنگی زیادی دارند. همچنین دو کشور در امور حفاظت از میراث‌فرهنگی دستاوردهای قابل توجه و تجربه‌های زیادی دارند.

او افزود: این بیانیه به عنوان یکی از اقدامات مربوط به پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و چین به شمار می‌رود.

سفیر چین در تهران تصریح کرد: همکاری دو کشور در زمینه حفاظت از میراث‌فرهنگی باعث استحکام روابط می‌شود. با امضای این بیانیه، مشارکت و تبادل نظر بین دو طرف وارد مرحله جدیدی می‌شود. امیدواریم موفقیت‌های بیشتری در زمینه حفاظت از میراث‌فرهنگی میان دو کشور حاصل شود.»

 

برگزاری رویدادهای متنوع فرهنگی در پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک میان ایران و چین

محمد کشاورززاده سفیر ایران در پکن هم در مراسم امضای بیانیه مشترک به شکل ویدئوکنفرانس حضور داشت، گفت: بسیار خوشحالم که در امضای این سند حضور دارم، دو کشور به عنوان دو تمدن کهن در غرب و شرق آسیا از دوران باستان تا کنون روابط دوستانه‌ای داشته‌اند و دارند. این بیانیه می‌تواند محور اصلی برای همکاری ابتکار عمل آسیایی به منظور حفاظت از میراث‌فرهنگی باشد.

او افزود: نشانه‌های همکاری میان دو کشور در حال حاضر به عنوان میراث‌فرهنگی مشترک وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به کاروانسرای جاده ابریشم در ایران اشاره کرد که در دوره صفویه ساخته شده است.

کشاورززاده تصریح کرد: دو کشور ظرفیت‌های مشترک بسیاری در زمینه ارتقای همکاری در حوزه میراث‌فرهنگی دارند. امیدواریم به زودی یادداشت تفاهم‌نامه همکاری‌های طرفین در خصوص میراث‌فرهنگی نیز به امضا برسد و پس از دوران کرونا شاهد افزایش همکاری‌های طرفین در این حوزه باشیم.

سفیر ایران در چین بیان کرد: دو کشور تجربیات و دانش مناسبی در زمینه مرمت، باستان‌شناسی و حفاظت از آثار تاریخی دارند که این موضوع می‌تواند موجب غنای آن شود.

او افزود: سال ۲۰۱۹ وزیر میراث فرهنگی ایران ( علی‌اصغر مونسان) برای شرکت در نشست تمدن‌های کهن به چین سفر کرد و تفاهم‌های خوبی بین دو کشور انجام شد که با شیوع کرونا معلق ماند. در همان سال آثار موزه ملی ایران در موزه ملی چین در شهر ممنوعه به نمایش درآمد که شروع خوبی برای همکاری‌های موزه‌ای میان دو طرف بود.

کشاورززاده بیان کرد:برنامه همکاری جامع ۲۵ ساله ایران و چین نقطه عطفی در روابط دو کشور است که نشان از عزم رهبران دو کشور برای توسعه روابط فارغ از شرایط داخلی و بین‌المللی است. این قرارداد می‌تواند زمینه‌ای برای توسعه روابط دو کشور در زمینه میراث‌فرهنگی باشد.

سفیر ایران در چین گفت: امیدواریم در پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و چین شاهد رویدادهای فرهنگی مشترک میان دو کشور باشیم، به همین منظور برنامه‌های متنوعی مانند برگزاری نمایشگاه اختصاصی آثار موزه‌ای به شکل متقابل در نظر گرفتیم.

او افزود: هم اکنون ارتباطات و همکاری‌های علمی و دانشگاهی خوبی میان دو کشور در حوزه باستان‌شناسی وجود دارد؛ امیدواریم به زودی شاهد امضای تفاهم‌نامه همکاری در این زمینه میان موزه ملی ایران و دانشگاه پکن باشیم.

 

بیانیه مشترک همکاری ایران و چین در ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی

وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جمهوری اسلامی ایران و وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری خلق چین بیانیه مشترک در زمینه همکاری در ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی امضا کردند.

این بیانیه مشترک توسط محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور و لی چون رئیس میراث‌فرهنگی جمهوری مردمی چین با حضور ابوالفضل علمایی رئیس اداره امور چین وزرات امور خارجه در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و به صورت ویدئوکنفرانس به امضا رسید.

در راستای همکاری در ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی در بیانیه مشترک وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جمهوری اسلامی ایران و وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری خلق چین، طرفین تصمیم گرفتند موضع خود را که در چارچوب ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی هماهنگ، تشکیل اتحادیه آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی را تسهیل و طرح پیشنهاد اجرای ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث فرهنگی را اعلام کنند.

طرح پیشنهاد اجرای ابتکار عمل آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی و همچنین تشکیلات، اساسنامه و اختیارات اتحادیه آسیایی برای حفاظت از میراث‌فرهنگی، می‌تواند با مشورت کشورهای عضو اتحادیه نهایی شود.

طرف‌ها تبادل و همکاری بین کارشناسان و مدیران حرفه‌ای میراث‌فرهنگی دو کشور، از جمله تبادل بازدیدها، برنامه‌های آموزشی مشترک و اشتراک اطلاعات را تشویق و حمایت خواهند کرد.

طرف‌های مبادله و همکاری در زمینه مرمت بناها و محوطه‌ها، ارزیابی و نقشه‌برداری از اموال میراث‌فرهنگی، حفاظت از میراث‌فرهنگی زیر آب و باستان‌شناسی مشترک را تشویق و حمایت خواهند کرد.

طرف‌ها مبادله و همکاری در زمینه مدیریت، نمایشگاه و پژوهش‌های آکادمیک مجموعه‌های موزه‌ای را تشویق و حمایت خواهند کرد.

طرف‌های همکاری در معرفی نامزدی‌های فراملی برای ثبت در فهرست میراث جهانی را تشویق و حمایت می‌کنند و تجارب خود را در زمینه معرفی، حفاظت، مدیریت و نظارت بر اموال میراث جهانی به اشتراک می‌گذارند.

طرف‌های مبادله و همکاری در جلوگیری از قاچاق غیرقانونی اموال فرهنگی را تشویق و پشتیبانی خواهند کرد و با هدف حفاظت از میراث‌فرهنگی بشریت، تلاش‌های مشترکی برای مبارزه با جرایم مرتبط با اموال فرهنگی، ایجاد شبکه‌هایی برای استرداد و بازگرداندن اموال فرهنگی و تسهیل اشتراک اشیای گمشده فرهنگی خود با روش‌های دیجیتالی به‌کار می‌گیرند.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

آخرین اخبار
یادداشت
بیمه ملت
پایگاه خبری شهروندالبرز
پایگاه خبری نوژان نیوز
مؤلف نیوز
پایگاه خبری ویدانیوز